A könyv az írás áldott találmánya óta szolgál minket, az ismeretközlés legmodernebb eszközeinek világában is nélkülözhetetlen társunk maradt. Hű szolgálója szellemünk gyarapodásának és erkölcseink nemesedésének. Évezredes tapasztalatainknak, teremtett értékeinknek, összetartó hagyományainknak tárháza; és tárháza a minket új utakra vezérlő eszmék, ideák csillagainak is. Mert igazat kell adnunk az írónak, aki azt mondja: aki a könyvről mond le, az egy kicsit az életről is lemond, hiszen ami olvasmányba belekóstol, többnyire meg akarja azt élni a valóságban is. A görög Epiktetosz jegyzi fel, hogy egy könyvtár homlokzatán ezt olvashatta: "A lélek gyógytára."
Az Országos Széchényi Könyvtár jubileumi kiállítása a két legjelesebb magyar könyvgyűjtő, Hunyadi Mátyás és Széchényi Ferenc nevével kapcsolódik össze, az ő érdemeiket példázza. E két kivételes személyiség egyaránt kora Európájának legfrissebb és legkorszerűbb szellemi áramlataihoz kapcsolódva teremtette meg a köz javát szolgáló honi kultúrát. A reneszánsz uralkodó az ország díszére létrehozta a Corvina-könyvtárat, a reformkor felvilágosult főura a nemzet javára ajánlotta fel gyűjteményét.
Bár Mátyás király híres könyvtárát szétszórta a történelem vihara, remekei Európa különféle tájaink megőrződtek és részben hazakerültek. Ezért is üdvözöljük különös szeretettel és figyelemmel a közös európai kultúrkincs most együttesen kiállított negyvennyolc darabját, tisztelettel adózva a nagy király és a kétszáz éves magyar nemzeti könyvtár alapítója emlékének, köszönetünket fejezve ki mindazoknak, akik ezt a kiállítást nemes szorgalommal életre hívták.
Emlékeztessen ez a kiállítás arra, hogy az ezeréves ország mindig készséges otthona volt a szellemi gyarapodásnak, és hogy ennek gyümölcseiből táplálkozik megtartó életképessége! Legyen példa mindazok számára, akik az egyetemes és magyar kultúra értékeinek megőrzéséért és megismertetéséért tenni készek!